logo


+421 911 940 064
info@colne-deklaracie.sk

logo


→  +421 911 940 064
→  info@colne-deklaracie.sk

Slovak Czech English German

 

colnikEurópska únia (EÚ) je colná únia, čo znamená, že na území súčasných 25 členských krajín EÚ je možný voľný pohyb tovaru a služieb z pohľadu colnej politiky, t.j. z hľadiska ciel, nie však z hľadiska daní. Tento integrálny aspekt colnej únie umožňuje efektívne obchodovanie medzi členskými krajinami a zjednodušuje medzinárodný obchod v rámci EÚ.

eu komisiaIntegrovaná tarifa Spoločenstva (TARIC) predstavuje súhrn tarifnej (t.j. colnej) a obchodnej legislatívy uplatňovanej na vonkajších hraniciach EÚ s tretími krajinami. Ide o autonómne opatrenia a opatrenia v rámci GATT/WTO, preferenčné dohody (napr. s krajinami ACP, systém GSP), antidumpingové opatrenia. Obsahom TARIC-u sú aj netarifné opatrenia ako dozor, obmedzenia pohybu tovaru, kontroly (napr. ozón, CITES - Dohovor o medzinárodnom obchode s ohrozenými druhmi voľne žijúcich živočíchov a rastlín, prekurzory, tovar dvojakého použitia), špeciálne potvrdenia a certifikáty, ako aj iné obmedzenia týkajúce sa jednotlivých položiek colného sadzobníka pri ich dovoze do EÚ alebo pri ich vývoze. Do budúcnosti sa pripravuje zapracovať do TARIC-u aj iné opatrenia, napr. fytosanitárne, organické výrobky alebo výrobky týkajúce sa životného prostredia.

TARIC teda obsahuje kompletný colný sadzobník EÚ, avšak nie je samostatným právnym predpisom. To znamená, že TARIC slúži predovšetkým na rýchle a komplexné vyhľadávanie vyššie spomenutých údajov potrebných pre obchod s konkrétnou komoditou medzi EÚ a tretími krajinami. Pri prípadných sťažnostiach na súde sa však deklarant nemôže opierať priamo o TARIC, ale musí si vyhľadať príslušné legislatívne predpisy.

 

Na tvorbe TARIC-u sa v rámci Spoločnej obchodnej politiky (SOP) EÚ podieľajú jednotlivé členské krajiny prostredníctvom účasti v konkrétnych pracovných skupinách pôsobiacich v rámci Európskej komisie (EK). Všetky prijaté legislatívne zmeny týkajúce sa TARIC-u pracovníci Generálneho riaditeľstva pre dane a colnú úniu (DG TAXUD), sekcie TARIC bezodkladne zapracovávajú do jeho elektronickej verzie, čím sa zabezpečuje jeho neustála aktualizácia v relatívne krátkom čase. Môže teda nastať situácia, že sa v TARIC-u objaví opatrenie, ktoré začne platiť až za určitý čas po jeho uverejnení. 

Ako pracovať s TARIC-om na internete

TARIC

TARIC môžete nájsť na internetovej stránke EÚ TARIC Consultation. Po otvorení tejto stránky je potrebné najprv kliknúť na a prečítať si (odporúčame aj vytlačiť) Pomoc, kde sú uvedené všetky vysvetlivky a postup ako pracovať s TARIC-om.

Následne je možné potrebné informácie o jednotlivých položkách colného sadzobníka EÚ vyhľadávať prostredníctvom HS kódu (CN code).

Pri postupe pomocou HS kódu je možné zadať úplný (8 až 10 miestny kód) alebo aj čiastočný kód. Ak je známy úplný HS kód, je potrebné vpísať ho do daného políčka a kliknúť na odkaz Opatrenia týkajúce sa vyhľadávania. Následne sa zobrazí požadovaná položka s úplnými informáciami o clách a iných obmedzeniach. Na prvom mieste je uvedená všeobecná colná sadzba erga omnes na vyhľadanú položku. Potom nasledujú skupiny krajín a jednotlivé krajiny s konkrétne určenou výškou colnej sadzby (preferenčnej). Ak sa pri danej položke nachádza odkaz, je dôležité si ho prečítať nižšie pod textom opatrenia, pretože obsahuje vysvetlenie legislatívy a rôzne ďalšie odkazy, pomôcky a vysvetlivky.

Pri zadaní neúplného HS kódu sa systém posunie do určitej kapitoly alebo podkapitoly colného sadzobníka, kde je následne potrebné vyhľadať požadovanú položku. Po kliknutí na danú položku sa systém vráti do menu ako pri zadaní úplného kódu. Ďalší postup zisťovania informácií je rovnaký.

Medzi ďalšie veľmi užitočné stránky EK v oblasti colnej politiky patrí úvodná stránka Taxation and Customs Union Home Page, z ktorej je priamy prístup k Integrovanej tarife Spoločenstva TARIC Homepage, colným kvótam Quotas, colným suspenziám Suspensions, ako aj prístup k CUS a CAS číslam pre položky z chemickej oblasti ECICS. Postup vyhľadávania informácií je obdobný ako na stránke TARIC.

Dôležitá a užitočná je aj stránka legislatívy EÚ EUR-Lex-Legislation, na ktorej je možné nájsť kompletnú platnú európsku legislatívu.

Zdroj: Ministerstvo hospodárstva Slovenskej republiky 
Spracoval: Odbor obchodnej politiky, MH SR

Chcete sa niečo opýtať?

Polia označené (*) sú povinné.
Priložte súbory (nepovinné)
Limit veľkosti každého súboru je 10.0 MB
    captcha
    Reload

    DOKLADY POTREBNÉ PRI ZASTUPOVANÍ V COLNOM KONANÍ

     Pokiaľ hľadáte informácie ktoré nie sú zverejnené na tejto stránke, kontaktujte nás, radi Vám poradíme.

     kontakty

    check ssl certificate cloudflare status
    created by: Marek Sarvas